.01   İş ve Staj Başvuru Formu
.02   Adreslerimiz
.01   Hakkımızda
.02   Yatırımcı İlişkileri
.03   Finansal Bilgiler
.04   İnsan Kaynakları
 
 
 

İş Yatırım’a hoş geldiniz... Güçlü sermaye yapısı ile Türkiye’nin güven telkin eden kuruluşlarından Türkiye İş Bankası A.Ş.’nin , faaliyet gösterdiği sektörlerin geliştirilmesine yönelik misyonunu, sermaye piyasalarında üstlenen genç ve dinamik bir şirket İş Yatırım! “İş Yatırım çalışanı” olmak, İş Bankası’nın kurulduğu 1924 yılından bu yana sahip olduğu yatırım bankacılığı geleneği, bilgi birikimi ve tecrübesi üzerine inşa edilen bir kuruluşta çalışma ayrıcalığı demektir. Bu ayrıcalığı taşıyan tüm çalışanlarımız hem bu geleneği sürdürecek dinamizm ve yeteneğe, hem de şirketi 21. yüzyıla taşıyacak kararlılık ve vizyona sahipler... İş Yatırım organizasyon yapısını, yatırımcılara nitelikli ve çok yönlü bir hizmet vermek üzere, böylesine profesyonel ve güçlü bir kadrodan oluşturdu. Yatırımcılarımız birikimlerini değerlendirmek için bizi seçiyorlar, çünkü biz en büyük yatırımımızı insan kaynağına yapıyoruz. Yenilikçi, dinamik ve sağlam yapımızı borçlu olduğumuz insan kaynağımızı yakından tanıyın.

Çalışan Profilimiz
Çalışan Sayımız : 405 kişi
Kadın / Erkek Çalışan Oranı : % 45 kadın, % 55 erkek
Çalışanlarımızın Yaş Ortalaması : 36
Çalışanlarımızın Eğitim Düzeyi : % 74 lisans, % 26 yüksek lisans

Kariyer Yönetimi
Şirketimiz bünyesindeki açık pozisyonlar öncelikle iç kaynaklardan temin yoluna gidilir. İşe alım politikaları oluşturulurken ve kariyer planlamaları yapılırken, eşit koşullardaki kişilere eşit fırsat sağlanması ilkesi benimsenir. Yükselme; yetki, sorumluluk ve ücret artışını beraberinde getirir. Bir üst göreve geçebilmek için görev tanımının gerektirdiği bilgi ve deneyim gibi özelliklere sahip olmak esastır. Yükselmelerde en önemli kriter çalışanımızın performansıdır.

Performans Değerlendirme Sistemi
Şirket çalışanlarının görev tanımları ve dağılımı ile performans ve ödüllendirme kriterleri yöneticiler tarafından belirlenir ve çalışanlara duyurulur. Performans değerlendirme sistemimiz hedefler ve yetkinliklerin birlikte değerlendirildiği karma bir sistemdir. Yetkinliklerin değerlendirilmesinde 360° yöntemi benimsenmiştir. Performans değerlemesi, çalışanlarımızın işin gereklerine ve niteliklerine ne ölçüde uyduklarını araştıran ve iş başarısını saptamaya çalışan objektif analizler ve sentezler üzerine kurulmuştur. Bu sistemde en temel amacımız; altı aylık dönemler halinde çalışanlarımızın performanslarını geliştirerek şirket hedeflerinin gerçekleşmesini sağlamak, yönetici ve çalışanlarımız arasında yapıcı iletişim ve geribildirim sürecini sağlamaktır.

Eğitim
Sürekli öğrenmeyi bir hayat felsefesi olarak benimsemiş çalışanlarımızın profesyonel ve kişisel gelişimlerine şirket olarak katkıda bulunmak ve bu hususta çalışanlara eşit fırsatlar sunmak bizim temel eğitim politikamız... Her yıl katlanarak artan eğitim bütçe rakamlarımız ise bu politikamızın somut bir göstergesi... İnsan Kaynakları Müdürlüğü olarak, eğitim planlamamızı oluştururken, çalışanlarımızın kurum kültürüne uygun davranış biçimleri geliştirmelerini sağlamayı, mesleki yetkinliklerini artırarak görevlerini en iyi şekilde yerine getirmelerine yardımcı olmayı ve yöneticilik becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Hem güncel yerel bilgilere sahip olmaları, hem global gelişmeleri takip edebilmeleri için ulusal ve uluslararası ölçekte eğitim ve sertifika programlara katılmaları yönünde çalışanlarımızı teşvik ediyor ve her türlü maddi desteği veriyoruz.

Ücretlendirme ve Diğer Haklar
İş Yatırım’da ücretlendirme temel olarak performansa dayalıdır. Çalışanlara verilen ücret ve diğer menfaatlerin belirlenmesinde verimliliğe ve diğer önemli görülen faktörlere dikkat edilir. Ücretlendirme paketi; maaş, ikramiye, yemek, yol yardımı ve diğer yan ödemelerden oluşur. Ücret artışları; çalışanların şirketimiz hedeflerine katkıları, kendilerini geliştirme çabaları, görevleri, sektör ortalamaları ve enflasyon oranı dikkate alınarak yılda bir kez yapılır. Çalışanlarımız deneme sürelerini başarı ile tamamlamaları halinde grup sağlık sigortasına dahil olurlar ve evlenme, doğum, doğal afet gibi sosyal haklardan yararlanabilirler. Ayrıca isteğe bağlı olarak çalışanlarımız işveren katkılı grup emeklilik planına dahil olabilirler.

İş ve Staj Başvurusu
Personel alımına ilişkin kriterler yazılı olarak belirlenir ve uygulamada bu kriterlere uyulur.

İşe Alınacak Kişilerde Bulunması Gereken Genel Koşullar :

  • Pozisyonun gerekli kıldığı eğitim donanımına, iş tecrübesine ve temel yetkinliklere sahip olmak,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
  • Herhangi bir kurum ya da kuruluşa karşı zorunlu hizmet yükümlülüğü taşımamak,
  • Erkek adaylar için, askerlik görevini tamamlamış ya da en az 2 yıl tecilli olmak
Yukarıda yer alan kriterler şirketimizin genel işe alım koşulları olup, başvurulan pozisyon için ek bir takım kriterler aranabilir.

İş ve staj başvurularınız için aşağıdaki linke tıklayarak başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

İş ve Staj Başvuru Formu
 
  Güncel Haber Bulunmamaktadır...

Devamı  
 
 
  20/01/2017 - 20/01/2017
  JPN:Bakkal Satışları YoY Saat:10:00
  20/01/2017 - 20/01/2017
  ALM:Üretici Fiyatları Endeksi (Aylık) Saat:10:00
  20/01/2017 - 20/01/2017
  ALM:Üretici Fiyatları Endeksi (Yıllık) Saat:10:00
  23/01/2017 - 23/01/2017
  Ocak Tüketici Güven Endeksi - Saat:10.00
 
 
  © Copyright 2003 İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  TradeMaster, TradeMaster International, TradeMaster Mobile, TradeMaster İş Yatırım, TradeMaster FX, TradeMaster FX Plus, Invest Art, Geniş Açı ve Camiş Online, İş Yatırım Menkul Değerler'in tescilli markalarıdır.
  Bu sitede yer alan bilgiler “İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.” tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı destekleyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Reuters   Matriks
  Veriler Reuters Limited ve Matriks Bilgi Dağıtım Hiz. A.Ş. tarafından sağlanmakdır. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Designed and developed by INNOVA IT Solutions Inc.
 
Bizi Tanıyın / İnsan Kaynakları